Večina ljudi nima dovolj sredstev, da bi si lahko privoščila nakup dragih plovil. Najdražja so vsekakor nova plovila, občutno cenejša so rabljena plovila, med najcenejšimi pa so gumenjaki. Zanje velja, da so njihovi stroški vzdrževanja neprimerno nižji v primerjavi s klasičnim plovilom. Za gumenjak ne potrebujete priveza, potrebujete pa pokrit prostor, kjer ga boste shranili. Poleg tega morate imeti dovolj močan avto, ki bo zmogel vleči prikolico, na kateri bo gumenjak. Tako ni presenetljivo dejstvo, da po našem morju pluje vedno več gumenjakov.
Na ta način lahko pridejo do solidnega plovila tudi tisti, ki si ne morejo privoščiti dragih klasičnih plovil ter vseh stroškov, ki so z njimi povezani. Kljub temu, da so gumenjaki cenovno veliko bolj dostopni, pa se nekateri vseeno raje odločijo za najem gumenjaka. To pride v poštev predvsem za tiste, ki potrebujejo plovilo le za krajši čas ali pa nimajo ustreznega prostora za njegovo shranjevanje. Med najemniki čolnov so pogosto tudi taki, ki se ne želijo ukvarjati z mučnim nalaganjem gumenjaka na prikolico, njegovim prevozom do želene destinacije ter splovitvijo v vodo.
Omeniti velja, da so gumenjaki precej potratni z gorivom. Ta strošek je pri jadrnici skoraj zanemarljiv. Tudi užitek v vožnji z jadrnico in gumenjakom je neprimerljiv. Na jadrnici lahko bivate, gumenjak pa vam bo služil le kot prevozno sredstvo. Ko se boste odločali med nakupom klasičnega čolna ali gumenjaka, se, poleg na ceno, osredotočite predvsem tudi na to, v kakšne namene ga nameravate uporabljati. V primeru, da želite na njem preživeti počitnice, bo gumenjak premalo, saj ni primeren za bivanje. Na koncu naj dodamo še to, da je za vožnjo tega plovila treba opraviti izpit za voditelja čolna.